Salonda Cam Aksesuar Kullanmanın Püf Noktaları

Parlak, şeffaf, narin ve masum… Ev aksesuarlarının vazgeçilmez dokusu olan cam, kullanıldığı istisnasız her eşyayı anında daha zarif ve albenili bir hale getirebiliyor. İster cam fanus, ister cam vazo olsun, kullandığınız cam aksesuar içinde bulunduğu ortamı anında canlandırmaya yetiyor. Özellikle gösterişli ve asil duruşu ile ön plana çıkan cam aksesuarlar, salonda kullanıldıkları zaman daha da dikkat çeker hale geliyor. Elbette böylesine eşsiz bir parçayı dekoratif olarak kullanırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar da yok değil. Cam aksesuarınızdan estetik olarak maksimum düzeyde fayda almak, salon dekorasyonunuzdan ise minimum düzeyde ilgi çalmak için bu ipuçlarını değerlendirebilirsiniz.

Cam aksesuar kullanımı 101: Konum her şeydir.

Bir cam vazoyu ele alalım (Şimdilik sadece mecazen). Vazoyu nerede konumlandıracağınız, vazonun kendini gösterebilmesi, aynı zamanda salondaki diğer dekoratif eşyaların heybetini de çalmaması açısından çok önemli. Eğer ebatları büyük bir cam vazo kullanmak istiyorsanız, vazonun başka herhangi bir dekoratif aksesuarın yanında bulunmaması gerekiyor. Aksi durumda vazo, irili ufaklı diğer objelerin arasında kaybolacak ve aksesuar kalabalığının kurbanı olacaktır. El işçiliği cam vazonuzun kimsenin gölgesinde kalmaması için tercihen tek başına bir yemek masasında, bir konsolda ya da bir orta sehpada konumlandırılması gerekiyor. Bununla birlikte yine el işçiliği cam aksesuarınızın güneşten solmasını ve hasar görmesini engellemek için doğrudan güneş ışığı alan camlardan da uzak tutmakta fayda var.

Ebatlar da en az konum kadar önemli.

Cam vazo modelleri arasından seçim yaparken en az tarzı ve rengi kadar ebatları da önemli. Tercih ettiğiniz cam aksesuarın büyüklüğüne göre bir konum tercih edebilir, “Cuk oturdu” hissiyatı veren bir dekorasyon stili yakalayabilirsiniz. Minyatür ebatlarda bir cam vazoyu 6 kişilik yemek masanızın ortasına yerleştiremeyeceğiniz gibi, 50 santimetre uzunluğunda bir büyük vazoyu da zigon sehpanıza koyamazsınız. Salonda cam aksesuar kullanırken aksesuarın boyutuna göre deneme – yanılma yöntemini izlemek, en doğrusu olacaktır.

İçini doldurmak mı, doldurmamak mı?

İşte bütün mesele bu. Şeffaf cam vazo satın aldığınızda büyük bir ihtimalle herkes gibi siz de içini bol bol süs eşyası ile doldurmaya hevesleniyorsunuz. Her ne kadar bu dekorasyon önerisi cezbedici gelse de, vazonun büyüklüğüne, türüne ve şekline göre yapmak ya da yapmama kararı verilmeli. Örneğin eğer cam vazonuz şeffaftan ziyade opak renkli ise, içini herhangi bir süs malzemesi ile doldurmanız onun heybetinden çalacak ve olduğundan daha basit görünmesine yol açacaktır. Öte yandan geniş ve şeffaf tipteki ürünler için cam vazo süslemesi, şiddetle tavsiye edilen dekorasyon önerilerindendir. Potpuri, çam kozalakları, jüt ip yumakları, pamuk çiçeği ya da LED ışıklar… Gerisi yaratıcılığınıza kalmış!

Çiçek buketi için uygun olduğundan emin misiniz?

Her ne kadar cam vazolar artık çoğunlukla salt dekoratif amaçla satın alınıyor olsa da, gerçekten içerisinde çiçek buketi muhafaza etmek için de cam vazo satın alan masum bir kesim de yok değil. Burada önemli olan, söz konusu cam vazonun gerçekten de içerisinde çiçek barındırmaya uygun olup olmadığını tespit edebilmek. Her ne kadar dekoratif açıdan fanus tipi cam aksesuarlarda özellikle ayçiçeği tarzı ince dallı, büyük başlı çiçekler hoş görünse de, aslında çiçeğin kendisi için pek de sağlıklı bir ortam vadetmiyor. Eğer çiçek buketinizin size uzun soluklu hizmet etmesini istiyorsanız, tercihen ince, uzun ve kalın camdan üretilen bir vazo seçmeniz gerekir. Bunun için ağzı yeterince geniş olduğu takdirde dekoratif cam şişe de kullanılabilir.

Narin parçalara dikkat!

Zaman zaman cam aksesuarlarınızı cam mumluk ya da cam saksı olarak çok fonksiyonlu bir biçimde kullanmak cezbedici geliyor olabilir. Ancak çok ince yapıdaki cam aksesuarların bu tarz kullanımlara uygun olmama olasılığı oldukça yüksektir. Çok ince camlardan üretilen, el yapımı cam aksesuarlar, yüksek ısıya ya da düzenli olarak su alımına karşı ciddi bir yıpranma payına sahiptir. Bu nedenle de bu tarz narin ve kırılgan yapıdaki cam dekorasyon aksesuarlarını yalnızca süs amaçlı kullanmanız daha güvenli olacaktır. Siz siz olun; saksıları plastiğe, mumlukları da metale bırakın; camın güzelliği ve estetiği yalnızca size kalsın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *